تولید دومین واکسن پرفروش دنیا به دست دانشمندان ایرانی

کد مطلب: 2948
  • 15 مهر 1399
  • 13:49
  • 0 دیدگاه
  • 459 بازدید
  • Article Rating

دانشمندان ایرانی موفق شدند واکسن ضدسرطان دهانه رحم را که دومین واکسن پرفروش دنیاست، به مرحله تولید برسانند.

ایران بعد از ۳۰  سال توانسته واکسنی را در داخل کشور تولید کند که در پیشگیری و درمان سرطان دهانه رحم موثر است.

باید بدانید اغلب سرطان‌های دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی یا hpv ارتباط دارند که در حقیقت نوعی بیماری عفونی منتقل شونده از راه رابطه جنسی است. البته به‌دلیل کشف واکسنی برای پیشگیری و کنترل این نوع عارضه در سراسر جهان، دیگر نگرانی‌های زیادی دراین‌باره وجود ندارد.

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا و دبیر ستاد زیست‌بوم فناوری‌، درخصوص واکسن تولید شده برای درمان سرطان دهانه رحم  اظهارکرد: واکسن تولیدشده، دومین واکسن پرفروش دنیاست که در ایران هزینه کل واردات آن  ۵ میلیون دلار بوده است.

او گفت: دلیل واردات کم این واکسن، بالابودن قیمت آن  است. زمانی‌که ارز ۱۰۰۰ تومان بود قیمت این نوع واکسن ۲۰۰ هزارتومان بود ولی شرایط فعلی بسیار متفاوت‌تر از قبل خواهد بود. در چنین مواقعی به‌دلیل کمبود واکسن افراد مجبور می‌شدند که  آزاد خریداری کنند یا فرد با مشورت پزشک باید واکسن موردنظر را تزریق می‌کرد.

قانعی افزود: این نوع واکسن اثر دو جانبه‌ای برای همه افراد ایجاد خواهد کرد؛ یکی به‌دلیل هزینه‌های زیاد آن و دلیل دوم آن هم این است که اگر کشور این نوع واکسن‌ها را وارد نکند، با افزایش سرطان دهانه رهم در بین افراد مواجه خواهد شد. باوجود‌این تفکرات شرکت دانش‌بنیان نیواد فارمد تصمیم برتولید این نوع واکسن کرد. اما درحال‌حاضر اتفاق خوبی که افتاده این است که تمام افرادی که در کشور خودمان مقیم هستند می‌توانند از تولیدات داخلی خودمان استفاده کنند و همچنین قیمت این نوع واکسن در کشور ۶۰درصد قیمت‌های خارجی است و دسترسی به آن راحت‌تر خواهد بود. اگر کشور این نوع واکسن را در برنامه واکسیناسیون خود قرار دهد تمام افراد حتی آقایان هم مجبور به زدن آن می‌شوند.

او بیان کرد: اگر ما تولیدات داخلی داشته باشیم دیگر مشکلات ارزی نخواهیم داشت؛ البته باید بدانید که ایران بعد از سال‌ها برای اولین‌بار توانست این نوع واکسن را تولید کند. واکسن‌های دیگری برای بیماری‌های مختلف وجود داشته، اما این نوع واکسن برای اولین‌بار در ایران تولیدشده که حتی مردان هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

علی مطلق رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: یکی از راه‌هایی که برای درمان سرطان دهانه رحم وجود دارد استفاده از واکسن hpv است. نزدیک به ۱۰۰درصد موارد سرطان دهانه رحم در اثر آلودگی به عفونت hpv ایجاد می‌شود. این واکسن هم سال‌هاست که در بسیاری از کشور‌ها استفاده می‌شود.

او افزود: اثربخشی این واکسن ثابت‌شده و سازمان جهانی بهداشت هم آن را تایید کرده است. در ایران هم تولید این واکسن به‌صورت آزمایشی مورد استفاده قرارگرفته و مراحل کارآزمایی بالینی خود را طی کرده و قرار است در یکی از نواحی کشور به‌صورت آزمایشی به‌کار گرفته شود و درصورت پاسخ مثبت به‌طور گسترده از آن استفاده کنند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.