مصرف داروی دیابت روند زوال شناختی را کند می‌نماید

کد مطلب: 2945
  • 07 مهر 1399
  • 14:16
  • 0 دیدگاه
  • 383 بازدید
  • Article Rating

 محققان در مطالعه‌ای جدید دریافتند مصرف متفورمین، داروی موثر در درمان دیابت، با روند کندتر کاهش زوال شناختی و نرخ پایین‌تر زوال عقل مرتبط است.

به گزارش خبرنگار مهر، این تحقیق به‌سرپرستی دانشگاه نیو ساوت ولز در استرالیا به مطالعه تغییر عملکرد شناختی ۱۰۳۷ استرالیایی در رده سنی ۷۰ تا ۹۰ سال در طول یک دوره ۶ ساله پرداخت.

محققان مشاهده کردند در بین تمام شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت نوع ۲، افرادی که متفورمین مصرف می‌کردند در مقایسه با سایر افرادی که این دارو را دریافت نمی‌کردند، روند زوال شناختی‌شان به مراتب کندتر بود و با ریسک کمتر زوال عقل روبه‌رو بودند.

مطالعه همچنین نشان داد نرخ زوال در عملکرد شناختی در طول یک دوره ۶ ساله بین شرکت‌کنندگان مبتلا به دیابت نوع ۲ که متفورمین مصرف می‌کردند و شرکت‌کنندگانی که این دارو را مصرف نمی‌کردند یکسان بود.

«کاترین ساماراز»، سرپرست تیم تحقیق، دراین‌باره می‌گوید: «بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ به‌دلیل عدم توانایی‌شان در حفظ گلوکز خون درحد نرمال با احتمال بالاتر ابتلاء به زوال عقل روبه‌رو هستند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «با افزایش سن، افراد مبتلا به دیابت ۶۰درصد با ریسک بیشتر ابتلاء به زوال عقل مرتبط هستند».

محققان اظهار داشتند که متفورمین نه تنها فواید شناختی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارد، بلکه می‌تواند به افراد فاقد دیابت که در معرض خطر زوال شناختی هستند نیز کمک کند.

محققان معتقدند احتمالا این داروی ارزان قادر به پیشگیری از زوال شناختی در افراد مسن خواهد بود اگرچه بر انجام مطالعات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.