ایجاد مقاومت دارویی در ویروس‌ها با داروی جدید آنفلوانزا

کد مطلب: 1312
  • 11 آذر 1398
  • 10:43
  • 0 دیدگاه
  • 140 بازدید
  • Article Rating

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، محققان گزارش دادند: داروی جدید شرکت داروسازی روشه (Roche) برای درمان آنفلوانزا که «زوفلوازا (Xofluza)» نام دارد می‌تواند موجب بروز مقاومت دارویی در ویروس‌های این بیماری شود.

داروی جدید زوفلوازا یک قرص یک دوزه که می‌تواند طی چند روز علائم این بیماری را از بین ببرد، ممکن است موجب بروز جهش ویروسی شود که به مقاومت دارویی در این ویروس‌ها منجر می‌گردد. مطالعه این محققان نشان داد که گونه‌های شایع آنفلوانزا می‌توانند به سرعت نسبت به این دارو مقاوم شوند. این محققان هشدار دادند، بیمارانی که این دارو را دریافت می‌کنند به ویژه والدین کودکان مبتلا باید نسبت به مقاومت دارویی هوشیار باشند.

این دارو برای اولین‌بار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برای مصرف در ژاپن، آمریکا و هنک‌کنگ مجوز گرفت. در حقیقت این دارو ۴۰ درصد از سهم بازار داروهای آنفلوانزا را در فصل آنفلوانزا در فاصله زمانی میان سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تشکیل می‌دهد. به زودی این دارو مجوز مصرف در ۲۰ کشور دیگر را نیز بدست می‌آورد. اکنون در این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «ویسکانسین-مدیسن» در آمریکا صورت گرفت و به تازگی در مجله Nature Microbiology منتشر شده است، محققان نمونه‌های ویروس آنفلوآنزا را از یک پسر ۱۱ ساله ژاپنی که ژانویه گذشته به این بیماری مبتلا شده و با مصرف داروی زوفلوازا تحت درمان قرار گرفته بود، بررسی کردند. اگرچه این بیماری با دریافت دارو بهبود اولیه پیدا کرد اما تب این پسربچه دوباره بازگشت و دو روز بعد نیز خواهرش به این بیماری مبتلا شد.

با این حال محققان خاطر نشان کردند که بیماران آلوده به ویروس‌های آنفلوانزای H1N1  و H3N2 که به درمان زوفلواز مقاوم شده‌اند، به سایر داروهای ضدویروسی واکنش نشان می‌دهند.

 

بیشتر بخوانید: داروی جدید آنفلوانزا مقاومت دارویی در ویروس‌ها ایجاد می‌کند

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.